تحصیل در آمریکا با ویزای J1

ویزای J1
ویزای تحصیلی

ویزای J1 در ایالات متحده آمریکا برای افرادی مناسب است که مایل به دریافت ویزا برای شرکت در برنامه‌های تحصیلی و کارآموزی محور و یا بازدید از ایالات متحده آمریکا هستند. این برنامه‌ها توسط یک موسسه‌ی آموزشی یا سایر موسسات غیرانتفاعی ارائه می‌شوند و از طریق آنها باید برای اخذ ویزای J1 اقدام شود. دارندگان ویزای J1 برای آموزش، مطالعه، تدریس، یا ارائه‌ی مهارت‌های ویژه‌ی خود به آمریکا می‌آیند. این ویزا بسیار مناسب برای افرادی است که نیاز‌های آموزشی آنها در کشورشان در دسترس نیست. این آموزش‌ها باید به طور مستقیم با برنامه‌ی علمی آنها مرتبط باشد.

 

مقررات مرتبط با ویزای J1

هر برنامه‌ای که می‌توان با آن ویزای J1 را اخذ کرد، دارای الزامات و مقررات خاصی است. برنامه‌هایی که این ویزا شامل آنها می‌شود عبارتند از:
مشاور اردوگاه
برنامه تحصیلی کالج و دانشگاه
برنامه دانش‎‌آموزان دبیرستان
برنامه بازدید کنندگان دولتی
برنامه بین‌المللی بازدید کنندگان
برنامه پزشکی و درمانی
برنامه تحقیقی
برنامه علمی کوتاه مدت
برنامه متخصصان
برنامه سفر کاری تابستانی
برنامه تدریس
برنامه کارآموز
برنامه کارورزی
کار در خارج از برنامه
ویزای J2

 

مشاور اردوگاه

از طریق برنامه Camp Counselor ، دانشجویان خارجی و متوسطه پس از دوره متوسطه قادر به کار در اردوهای تابستانی آمریکا هستند. برای واجد شرایط بودن برای این مورد شغلی ، متقاضیان باید:
انگلیسی صحبت کنند و بفهمند.
در برخورد با کودکان مهارت داشته باشند.
حداقل هجده سال سن داشته باشند.
یک دانشجوی خارجی با حداقل تحصیلات متوسطه، کارگر جوان، معلم یا فردی با مهارت‌های تخصصی باشند.

ویزای J1 برای کمپ

متقاضیان می‌توانند بدون هزینه‌ای برای خودشان اعم از هزینه‌ی مسکن و خوراک به عنوان مشاور اردوگاه و یا اردوگاه‌هایی که در آن مشغول به کار هستند به زندگی بپردازند. ضمنا می‌توانند متناسب با آنچه که به همتایان آمریکایی خود ارائه می‌گردد، حقوق و مزایا دریافت کنند. هر چند گاهی اوقات از آنها خواسته می‌شود وظایف غیر مشاوره‌ای هم انجام دهند، اما نمی‌توانند به عنوان کارمند خدمت کنند. این یعنی این افراد قادر نیستند به عنوان کارمند اداری، آشپز یا کارگر کار کنند. شرکت کنندگان می‌توانند تا چهار ماه به عنوان مشاور فعالیت کنند و تمدید مجاز نمی‌باشد.

 

برنامه دانش آموزان دبیرستان

براساس این برنامه ، دانش آموزان دبیرستانی قادر به مسافرت به آمریکا و تحصیل در یک دبیرستان دولتی یا خصوصی با ویزای J1 تحت شرایطی هستند که در کنار یک خانواده‌ی میزبان باشند یا در یک مدرسه‌ی شبانه روزی تحصیل کنند. برای واجد شرایط بودن، دانش آموز باید تا روز اول مدرسه بین پانزده تا هجده و نیم سال سن داشته باشد.

در این برنامه، دانش آموزان مجاز به شرکت در کلیه فعالیت‌های مدرسه هستند. دانش آموزان در این برنامه مجاز به کار در مشاغل نیمه وقت و تمام وقت نیستند، هرچند ممکن است گاها کارهایی مانند پرستاری از کودکان یا … را انجام دهند. ضمنا دانش آموزان اجازه‌ی زندگی با اقوام را ندارند و نباید بیش از یک سال تحصیلی در آمریکا بمانند.

 

برنامه تحصیلی کالج و دانشگاه

این برنامه به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا با اخذ ویزای J1 در کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکایی تحصیل کنند. دانشجویانی که در این برنامه شرکت می‌کنند باید یک دوره‌ی تمام وقت تحصیل را دنبال کنند و جایگاه علمی خوبی به دست آورند. آنها همچنین ممکن است در یک برنامه کارآموزی دانشجویی شرکت کنند که اهداف آموزشی آن در هم جهت با مدرک دریافت شده در کشور خودشان باشد.

ویزای J1 تحصیلی

دانشجویان در این برنامه باید منبعی را برای تأمین مالی خود معرفی کنند که از منابع مالی شخصی یا خانوادگی تامین نشود. به عنوان مثال هزینه‌های مربوطه باید به طور مستقیم و یا غیر مستقیم توسط دولت ایالات متحده، کشور مقصد و یا یک سازمان بین المللی که ایالات متحده عضو آن است، تأمین شود. معمولا اینگونه برنامه‌ها باید مطابق توافق دولت آمریکا و دولت کشور دانشجو انجام شود.

 

برنامه بین المللی بازدید کنندگان

این گروه از برنامه‌ها برای ارتباطات میان مردم آمریکا و سایر گروه‌های مردمی در سراسر دنیا به منظور توسعه و تقویت روابط حرفه‌ای و شخصی بین اتباع خارجی و موسسات و مردم آمریکا می‌باشد. شرکت کننده برای دریافت ویزای J1 باید یک فرد شناخته شده در زمینه‌ی دانش یا مهارت تخصصی خود باشد که توسط وزارت امور خارجه‌ی آمریکا انتخاب می‌شود.

 

برنامه بازدید کنندگان دولتی

از طریق این برنامه، افراد بازدید کننده برجسته‌ی بین المللی که توسط یک آژانس دولتی فدرال، ایالتی یا محلی دولت آمریکا انتخاب شده‌اند برای توسعه و تقویت روابط حرفه‌ای و شخصی با همتایان آمریکایی خود به ایالات متحده سفر می‌کنند. آنها می‌توانند با استفاده از این برنامه ها برای شرکت در تورهای بازدید‌، تبادل نظر، مشاوره، جلسات تخصصی، همایش‌ها، کارگاه‌های آموزشی، مسافرت و آموزش ویزای J1 دریافت ‌کنند.

ویزای ویزیت J1

 

برنامه پزشکی

این برنامه به پزشکان خارجی اجازه می‌دهد تا در برنامه‌های آموزشی موسسات پزشکی و سلامتی آمریکا شرکت کنند. برای واجد شرایط بودن باید در برنامه‌هایی که در آن ثبت نام می‌کنند، آموزش‌های قبلی لازم را کسب کرده باشند. این افراد باید در صحبت کردن و نوشتن به زبان انگلیسی کاملا توانمند باشند.

متقاضیان برای بررسی شرایط دریافت ویزای J1 باید امتحان واجد شرایط بودن ویزا (VQE) را گذرانده باشند. در این نوع برنامه پزشکان باید بیانیه‌ی نیاز دولت خود را به افراد متخصص در این زمینه ارائه دهند. برنامه‌های تبادل غیر کلینیکی به پزشکان خارجی اجازه می‌دهد تا برای اهداف بازدید، مشاوره، تدریس یا تحقیقات به آمریکا بیایند.

 

برنامه تحقیقی

این برنامه به شرکت کنندگان این امکان را می‌دهد تا در مراکز تحصیلی آمریکا مشغول تحقیق، تدریس و سخنرانی شوند. این برنامه تبادل ایده، پیوند بین موسسات تحقیقاتی و آموزشی در آمریکا و کشورهای خارجی را تشویق می‌کند. حداکثر مدت زمان ویزای J1 ارائه شده برای این نوع برنامه‌ها، پنج سال است. شرکت کننده باید آموزش و اعتبار لازم را برای انجام فعالیت‌هایی که برای آنها به ایالات متحده می‌آید، داشته و باید مهارت کافی انگلیسی برای عملکرد در یک محیط انگلیسی زبان را داشته باشد.

این برنامه ها در دو دسته قرار می گیرند: استاد و محقق. دسته استاد برای شرکت کننده‌هایی که مایل به تدریس، سخنرانی، مشاهده یا مشورت در موسسات آموزشی بعد از دوره متوسطه، موزه، کتابخانه یا موسسه مشابه در آمریکا هستند، می‌باشد. دسته محققان برای شرکت کنندگانی است که مایل به انجام تحقیقات، مشاهده یا مشورت در رابطه با یک پروژه تحقیقاتی در موسسات تحقیقی، مراکز تحقیقی شرکت‌ها، موزه‌ها ، کتابخانه‌ها، مدارس بعد از دوره متوسطه و یا مؤسسات مشابه در آمریکا هستند.

 

برنامه علمی کوتاه مدت

این برنامه به اساتید، محققان و یا افراد دارای تحصیلات با دستاوردهای مشابه اجازه می‌دهد تا در موسسات تحقیقی، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، دبیرستان‌ها و یا مؤسسات مشابه در آمریکا سخنرانی، مشاهده و مشورت کنند و یا آموزش دهند. حداقل مدت زمان ویزای J1 برای این برنامه سه هفته و حداکثر مدت زمان آن شش ماه است. شرکت کنندگان مجاز هستند بعد از یک وقفه طولانی بین بازدیدها، برای اقامت علمی کوتاه مدت دیگر خود به آمریکا برگردند.

 

برنامه متخصصان

این برنامه این امکان را می‌دهد تا متخصصین در زمینه‌ی کسب دانش و مهارت‌های تخصصی با کارشناسان خارجی و آمریکایی در ایالات متحده در ارتباط باشند. مدت زمان این نوع برنامه‌ها یک سال است.

daneshkasra instagram

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و با خبر شدن از آخرین تغییرات و اخبار، پیج اینستاگرام دانش کسری را دنبال کنید.

 

برنامه معلم

از طریق این برنامه، معلمان خارجی می‌توانند برای تدریس در مدارس ابتدایی و متوسطه تا سه سال به ایالات متحده بیایند. برای اینکه واجد شرایط ویزای J1 در این برنامه گردید، یک معلم باید شرایط لازم برای تدریس در مدارس ابتدایی یا دبیرستان را در کشور خود داشته باشد، حداقل سه سال سابقه تدریس یا تجربه‌ی حرفه‌ای مرتبط داشته باشد، استانداردهای تدریس در آمریکا را برآورده کند و مهارت‌های انگلیسی لازم برای شرکت در برنامه را داشته باشد.

شرکت کنندگان در این برنامه ضمن یادگیری چشم اندازهای بین المللی، روش‌های تدریس در آمریکا را فرا می‌گیرند. آنها باید مدارکی را از طرف همکاران و کارفرمایان فعلی یا سابق ارائه دهند که گواهی بر مهارت‌های تدریس خود باشد.

 

برنامه کارآموز

این برنامه‌ها به متخصصان خارجی اجازه می‌دهد تا برای کسب مهارت‌های بیشتر و افزایش توانایی‌های تخصصی خود از برنامه‌های کارآموزی آمریکا استفاده کنند. برای واجد شرایط بودن ویزای J1 در این برنامه، کارآموز باید در کشور خود دارای مدرک تخصصی از یک موسسه‌ی علمی معتبر و حداقل یک سال سابقه کار در زمینه‌ی شغلی خود و یا پنج سال سابقه‌ی کار در رشته‌ی مورد نظر برای گذراندن دوره‌ی کارآموزی باشد. شرکت کنندگان باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند و اینکه آنها باید حداقل بیست سال سن داشته باشند.

شرکت کنندگان ممکن است بتوانند در موارد زیر مشغول به کارآموزی شوند:
کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری
فرهنگ و هنر
معاملات ساخت و ساز و ساختمان
آموزش، علوم اجتماعی، علوم کتابداری، مشاوره و خدمات اجتماعی
مشاغل مرتبط با سلامت
گردشگری
رسانه‌های اطلاعاتی و ارتباطی
مدیریت و تجارت
مدیریت عمومی و حقوق
علوم، مهندسی، معماری، ریاضیات و مشاغل صنعتی

 

برنامه سفر کاری تابستانی

طبق این برنامه، دانش آموزان دوره متوسطه مجاز به سفر به ایالات متحده برای کار و مسافرت در طول تابستان هستند. برای اخذ ویزای J1 و واجد شرایط بودن برای این نوع برنامه‌ها، شرکت کنندگان باید مهارت‌های انگلیسی کافی برای تعامل در یک محیط انگلیسی زبان داشته باشند. متقاضیان باید دانش آموزان دوره متوسطه باشند. متقاضی دریافت ویزا باید حداقل یک ترم تحصیلی بعد از متوسطه را گذرانده باشد.

برنامه سفر کاری تابستانی

طول این برنامه ممکن است از چهار ماه تجاوز نکند و باید در تعطیلات تابستانی شرکت کنندگان تکمیل شود. شرکت کنندگان در این برنامه بیشتر در موقعیت‌هایی در استراحتگاه‌ها ، هتل‌ها ، رستوران‌ها و پارک‌های تفریحی کار می‌کنند. اما ممکن است برای سازمان‌هایی مانند شرکت‌های معماری، دفاتر قانونی، سازمان‌های تحقیقاتی علمی، آژانس‌های تبلیغاتی، گرافیک و سایر مشاغل ارتباطات رسانه‌ای نیز فعالیت کنند.

 

برنامه کارورزی

این برنامه‌ها به متخصصان سایر کشورها اجازه می‌دهد تا در زمینه کاری خود در محیط‌های کاری آمریکا آموزش ببینند. کارورزان باید افرادی باشند که حداقل بیش از دوازده ماه قبل از شروع برنامه، در زمینه‌ی فعالیت خود یک مدرک معتبر کسب کرده باشند. فرد شرکت کننده باید حداقل هجده سال سن داشته باشد و کاملا به زبان انگلیسی مسلط باشد.

 

کار خارج از برنامه

به طور کلی، دارندگان ویزای J1 موظفند فقط برای حامیان برنامه‌ی خود کار کنند. با این حال، در برخی موارد دارندگان J1 در صورت برآورده شدن برخی شرایط لازم، ممکن است برای کارفرمایان غیر حامی کار کنند. دانشجویان ویزای J1 در صورتی که به دنبال بورس تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و یا کار در خارج از دانشگاه باشند، در صورت ضرورت، به دلایل جدی و یا شرایط اقتصادی پیش بینی نشده می‌توانند از این برنامه استفاده کنند. در این برنامه ممکن است دانشجویان بتوانند تا بیست ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

 

ویزای J2

ویزای J2 برای همسران یا فرزندان دارنده‌ی ویزای J1 در نظر گرفته شده است تا بتوانند اقوام درجه اول خود را در ایالات متحده در کنار خود داشته باشند. مراحل درخواست ویزای J2 همان روند درخواست ویزای J1 است. در بیشتر موارد، دارنده ویزای J2 می‌تواند در آمریکا مشغول به کار شود. برای انجام این کار، او باید یک سند اجازه اشتغال را از وزارت امنیت داخلی ایالات متحده، خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده دریافت کند. درآمد کسب شده توسط ویزای J2 نمی‌تواند برای پشتیبانی از دارنده ویزای J1 استفاده شود.

 

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات در مورد اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، با پر کردن فرم مشاوره در وبسایت، یک وقت مشاوره از کارشناسان ما دریافت کنید.

نظرات کاربران