تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

همانطور که می دانید کشور آمریکا مقصد بسیاری از دانشجویانی است که می خواهند به آینده ای با شرایط بهتر، از طریق تحصیل در شرایط مطلوب و اشتغال در شرایط ایده آل، برسند. کشور آمریکا یکی از پرطرفدار ترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی است زیرا مهاجرت به این کشور امکان تحصیل در بهترین و معتبرترین دانشگاه های دنیا با بهترین سیستم آموزشی و امکانات مناسب را برای شما فراهم می کند. مهاجرت تحصیلی به کشور آمریکا در میان دانشجویان ایرانی به دلیل وجود بورسیه های تحصیلی فول فاند و تخفیف های قابل توجه در شهریه دانشگاه ها آمریکا محبوبیت خاصی دارد.

بهترین و سریع ترین روش مهاجرت به کشور آمریکا از طریق اخذ پذیرش تحصیلی است که در حال حاضر شانس دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به دلیل تغییر دولت آمریکا بسیار بالاست. در ادامه این مقاله شرایط تحصیل در آمریکا، مزایای تحصیل در این کشور و مقاطع تحصیل در این کشور را بررسی خواهیم کرد.

مزایای تحصیل در آمریکا

  • مهاجر پذیر بودن کشور آمریکا در حوزه های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری
  • شرایط مطلوب اقتصادی و رفاهی
  • پیشرفت چشم گیر در زمینه های علمی و فناوری
  • بالا بودن سطح آموزشی کشور آمریکا
  • قرار داشتن مدارس، کالج ها و دانشگاه های کشور آمریکا در میان رتبه های برتر جهان
  • ارائه بورسیه های تحصیلی متنوع برای علاقه مندان به تحصیل در این کشور
  • معتبر بود مدارک تحصیلی صادر شده از دانشگاه های آمریکا در تمامی مقاطع در سراسر دنیا

مراحل و مقاطع تحصیل در آمریکا

مدت زمان تحصیل در مدارس آمریکا 12 سال است. پس از پایان تحصیل در مدارس آمریکا دانش آموزانی که قصد تحصیل در دوره آموزش عالی را دارند می توانند پس از تحصیل در کالج وارد مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری شوند.

تحصیل در مدارس آمریکا

امکان تحصیل در مدارس کشور آمریکا از طریق مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان خارجی اصلا آسان نیست. تحصیل در مدارس دولتی آمریکا فقط در شرایطی امکان پذیر است که والدین دانش آموز اقامت کشور آمریکا را داشته باشند. برای دانش آموزان خارجی مدارس مخصوصی وجود دارد با این شرایط که دانش آموزان می توانند با اخذ ویزای تحصیلی از پایه نهم تا دوازدهم مشغول به تحصیل شوند.

مقطع کارشناسی در آمریکا

دانش آموزان پس از پایان تحصیلات دیپلم خود میتوانند با اخذ پذیرش تحصیلی وارد مقطع کارشناسی در دانشگاه های آمریکا شوند. نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع، 60 الی 80 در آزمون تافل و نمره 900 به بالا در آزمون SAT است. مقطع کارشناسی در کشور آمریکا معمولا 4 سال طول می کشد. اما افرادی که می خواهند زود تر مشغول به کار شوند میتوانند با گذراندن دوره ای دو ساله در کالج ها و دریافت مدرک فوق دیپلم وارد بازار کار شوند. مزیت ثبت نام در کالج ها پایین تر بود هزینه آن نسبت به دانشگاه هاست.

مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور آمریکا بین 2 تا 3 سال طول می کشد. نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع، 80 الی 100 در آزمون تافل و نمره حداقل 300 در آزمون GRE است. برای دریافت مدرک این مقطع دانشجویان علاوه بر برنامه درسی که برای آنها مشخص شده است باید دوره ی کارآموزی را هم بگذرانند. دوره کارآموزی این امکان را برای دانش جویان فراهم می کند که مهارت های موردنیاز در خصوص رشته خود را فراگیرند و حتی ممکن است در محل کارآموزی خود به اشتغال بپردازند.

مقطع دکتری در آمریکا

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری در کشور آمریکا را دارند بسته به رشته مورد علاقه خود باید در آزمون‌های تخصصی مانند GRE ،GMAT ،DAT  و LSAT شرکت کنند و نمره قابل قبول دانشگاه مورد نظر خود را کسب کنند. باید در نظر داشت که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه هایی که رتبه بالاتری دارند، نمرات بالاتری در این آزمون ها مورد نیاز است. تحصیل در مقطع دکتری در کشور آمریکا معمولا شامل 3 تا 4 ترم کامل است که از کلاس های پیشرفته و در قالب سمینار های کوچک تشکیل می شود. دانشجویان باید قبل از شروع فرآیند پایان نامه دکتری امتحانات شفاهی و کتبی خود را بگذرانند. مرحله پایان نامه معمولا یک سال یا بیشتر طول می کشد. پس از نگاشتن پایان نامه، جلسه دفاعیه در حضور کمیته 3 تا 5 نفری از اساتید تشکیل شده و پس از تایید دفاعیه مدرک دکتری دانشجو صادر می شود. دانشجویان برای اخذ پذیرش دکتری در دانشگاه های آمریکا باید حتما مدارک زبان خود را ارائه کنند و به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کشور آمریکا

برای تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا به مدارکی از قبیل مدرک معتبر دیپلم، سوابق تحصیلی و ریز نمرات، رزومه کاری و افتخارات و… نیاز است. برای اطلاعت بیشتر می توانید به قسمت مشاوره و رزرو وقت مراجعه کنید.

بورسیه های تحصیلی آمریکا

بورسیه های تحصیلی در کشور آمریکا به دانشجویان ممتاز با معدل بالا تعلق میگیرد تا دانشجویان نیازی نداشته باشند که در هنگام تحصیل به اشتغال بپردازند. دانشجویانی که در بین مقاطع تحصیلیشان وقفه نداشته باشند، شانس بالایی برای دریافت بورسیه دارند. همچنین ارائه مقالاتی که در مجلات بین المللی چاپ شده اند، کسب مقام و یا شرکت در مسابقات علمی مرتبط با رشته تحصیلی، ثبت اختراع و قوی بودن رزومه می تواند شانس دریافت بورسیه تحصیلی را بالا ببرد.

اجازه کار همزمان با تحصیل در کشور آمریکا

دانشجویان در حین تحصیل در آمریکا می توانند به صورت نیمه وقت و تا 20 ساعت در هفته به اشتغال و کسب درآمد بپردازند. 

سوالات متداول در زمینه اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا