هزینه تحصیل در بریتانیا

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های بریتانیا
انگلستان

اگر قصد تحصیل در بریتانیا را دارید، با مطالعه این مقاله می‌توانید از هزینه‌های مختلف اقامت در بریتانیا برای تحصیل، اطلاعات مختصری داشته باشید.
هزینه تحصیل در بریتانیا چقدر است؟ اگر شما علاقه‌مند به تحصیل در انگلیس، اسکاتلند، ایرلند شمالی یا ولز هستید، یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر بگیرید این است که هزینه‌ها و مخارج شما چقدر است. در راهنمای پیش رو تلاش شده تا تمام جوانب مورد نظر برای مخارج زندگی و هزینه تحصیل در بریتانیا در نظر گرفته شود تا تمام مخارج پوشش داده شوند.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه های مختلف بریتانیا

هزینه‌های تحصیل در بریتانیا با توجه به کشور شما متفاوت است. برای دانشجویان بومی، دانشگاه‌های انگلیس می‌توانند حداکثر 9،250 پوند در سال برای یک دوره کارشناسی هزینه کنند.
موسسات در ولز برای دانشجویان بومی تا 9،000 پوند و برای دانشجویان اتحادیه اروپا و ایرلند شمالی 3،925 پوند می‌توانند هزینه کنند. با این حال، یک دانشجوی ولزی، می‌تواند برای پرداخت برخی از هزینه‌های شهریه خود، درخواست کمک هزینه کند.

در دانشگاه‌های ایرلند شمالی برای دانشجویان بومی حداکثر 4،275 پوند هزینه در نظر گرفته می‌شود و ممکن است برای دانشجویان از سایر نقاط انگلیس تا 9،250 پوند هزینه دریافت کنند.

اسکاتلند در مقطع کارشناسی هزینه‌ای از دانشجویان بومی یا دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا دریافت نمی‌کند. با این حال انتظار می‌رود هر دانشجو از انگلیس، ولز یا ایرلند شمالی سالانه 9،250 پوند بابت هزینه تحصیل پرداخت کند. دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی هزینه بیشتری برای تحصیل در اسکاتلند پرداخت خواهند کرد.

در سال 2020، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند سالانه بین 10،000 تا 26،000 پوند برای مقاطع کارشناسیِ مبتنی بر Lecture و دروس تئوری، پرداخت کنند. یک مدرک پزشکی در مقطع کارشناسی می‌تواند برای دانشجویان خارجی بیش از 58،600 پوند در سال هزینه داشته باشد.

برای دانشجویان بین‌المللی محدودیت بالایی در هزینه‌های تحصیلات تکمیلی وجود ندارد. اما اکثرا گران‌تر از دوره‌های کارشناسی هستند و هزینه آنها بسته به دانشگاه متفاوت است.

اخذ تسهیلات و وام برای دانشجویان در بریتانیا

هزینه تحصیل در انگلیس

برای دانشجویان بومی و اتحادیه اروپا، وام‌هایی از سوی دولت در نظر گرفته شده است تا هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش دهد. سقف وام‌های شهریه‌ی سالانه 9،250 پوند است. یک مدرک کارشناسی معمولی در انگلستان سه سال طول می‌کشد. این بدین معنی است که متوسط بدهی دانشجویی در سال 2020 به 27،000 پوند رسیده است. این شامل بازپرداخت وام نگهداری نیست، که اگر آن هم به بدهی شهریه اضافه شود، می‌تواند در مجموع به مبلغی بین 35،000 تا 40،000  پوند برسد.

 

هزینه‌های اسکان

در سال 2020، متوسط اجاره دانشجویی به 126 پوند در هفته یا 547 پوند در ماه رسیده است. با این حال، انتظار می‌رود که دانشجویان به طور متوسط 182 پوند در هفته یا 640 پوند در ماه برای هزینه‌ی اسکان بپردازند. بنابراین هزینه متوسط سالانه اسکان برای دانشجویان معادل 4،914 پوند (بر اساس قرارداد 39 هفته‌ای) است. بیشتر اجاره‌ها شامل پرداخت قبوض نیز می‌گردد. با این حال تقریبا یک سوم اجاره‌ها علاوه بر پرداخت کرایه باید قبوض هم توسط دانشجو پرداخت گردد.

در پایان دوره کارشناسی معمولی سه ساله، کل هزینه پیش‌بینی شده برای محل اقامت 14،742 پوند است. برای تأمین هزینه‌های زندگی (از جمله محل اقامت) وام نگهداری از دولت برای دانشجویان بومی و دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است.

دانشجویان به طور معمول در سال اول، در خوابگاه‌های دانشگاه می‌مانند و سپس برای سال‌های دوم و سوم به خانه‌های خصوصی نقل مکان می‌کنند. هزینه اقامت در دانشگاه، بسته به اینکه دانشجو در کجای بریتانیا مستقر باشد و چه نوع خوابگاهی را انتخاب کند، متفاوت خواهد بود.

سایر هزینه‌های ضروری دانشجویی

قبض‌های کمکی (آب، گاز و برق) در محل‌های اجاره‌ای تقریباً 50 پوند در ماه است و هزینه‌های تلفن همراه از 10 تا 60 پوند است. هزینه‌ی پهنای باند اینترنت به صورت ماهانه حدود 20 پوند می‌باشد که معمولاً بین مستاجران تقسیم می‌شود.

هزینه‌ی کتاب و سایر نیازها و تجهیزات مرتبط به دانشگاه به طور متوسط 15 پوند در هفته یا هر ماه 60 پوند است.

در خارج از لندن و سایر شهرهای بزرگ دانشگاهی، یک سفر با اتوبوس به طور متوسط حدود 1.5 پوند هزینه دارد و هر ماه نیاز است که 45 پوند کارت سفر دانشجویی شارژ شود. دانشجویان دانشگاه‌های مرکزی لندن باید انتظار داشته باشند که هر هفته 23 پوند برای رفت و آمد (مترو لندن، اتوبوس، تراموا و قطار) یا 140 پوند در ماه هزینه کنند.

در نتیجه با احتساب محل اقامت، غذا، هزینه‌های دوره‌ی تحصیل، حمل و نقل و… متوسط هزینه‌ی زندگی در سال 2016، حدود 8،990 پوند بوده است. (برابر با مبلغ 26،970 پوند در طول یک دوره‌ی سه ساله).

 

daneshkasra instagram

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و با خبر شدن از آخرین تغییرات و اخبار، پیج اینستاگرام دانش کسری را دنبال کنید.

 

شیوه زندگی

به طور متوسط قبض غذای هفتگی در انگلیس 50 پوند است. اما اگر از کترینگ‌های خصوصی پذیرایی استفاده کنید، این مبلغ کمتر می‌شود. هزینه قبض غذا نیز بسته به رژیم شما و محل زندگی شما متفاوت خواهد بود. یک وعده غذایی به طور متوسط بین 8 تا 25 پوند هزینه دارد. قیمت متوسط بلیط سینما برابر با 7.41 پوند است. در حالی که یک ساندویچ بیگ مک 3.39 پوند است. با این حال، قیمت‌ها در لندن و شهرهای جنوبی بالاتر از شهرهای شمالی خواهد بود.

هزینه عضویت در سالن ورزشی به طور معمول حدود 50 پوند در ماه است اما بسیاری از آنها به دانشجویان تخفیف می‌دهند.

توجه به این نکته مهم است که در بسیاری از مکان‌ها ممکن است بتوانید قیمت دانشجویی یا تخفیف دانشجویی دریافت کنید، مانند سینما، تئاتر، رستوران‌ها و تعدادی از مغازه‌ها. بنابراین حتماً کارت دانشجویی دانشگاه خود را همیشه به همراه داشته باشید و یا کارت‌های تخفیف مخصوص دانشجویان و وب‌سایت‌هایی را برای دانشجویان جستجو کنید که ممکن است تخفیف‌های خوبی داشته باشند.

چه پشتیبانی مالی در دسترس است؟

همانطور که ذکر شد، اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد تمام وقت و نیمه وقت بومی یا ساکن اتحادیه اروپا برای پرداخت هزینه‌ی دوره‌ی خود از دولت وام شهریه دریافت می‌کنند. وام‌هایی نیز در جهت اسکان برای تأمین هزینه‌های زندگی در دسترس خواهد بود.

امور مالی دانشجویان بین‌المللی پیچیده‌تر است، زیرا وام‌ها فقط برای دانشجویانی که قبل از شروع دوره خود حداقل سه سال در انگلیس زندگی کرده‌اند، در دسترس است. از این رو در بررسی هرینه تحصیل در بریتانیا سعی می‌شود تا حد امکان برای دانشجویان بین‌المللی گزینه‌های دریافت وام‌ها و تسهیلات در نظر گرفته نشود تا به واقعیت نزدیک‌تر گردد.

بورس‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان خارج از کشور در دسترس است. همه آنها بسیار رقابتی هستند اما دانشگاه‌های بریتانیا همیشه به دنبال افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی خود هستند. بنابراین باید زمان کافی برای بررسی همه گزینه‌ها صرف شود. بودجه بورسیه‌های موجود در شورای بانک اطلاعاتی بریتانیا توسط دولت بریتانیا و سازمان‌های خارجی تأمین می‌شود. همچنین لازم است وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید تا ببینید آیا بورس تحصیلی مناسبی دارند یا خیر.

تخفیفات در دسترس برای دانشجویان

در حالی که تحصیل در بریتانیا ممکن است یکی از گران‌ترین گزینه‌ها در جهان باشد، دامنه تخفیف دانشجویان برای هزینه‌های روزمره به این معنی است که دانشجویان می‌توانند در حالی که از تجربیات خود نهایت استفاده را می‌کنند زندگی اقتصادی داشته باشند.همه دانشجویان می‌توانند برای کارت اتحادیه ملی دانشجویان (NUS) اقدام کنند. که اثبات وضعیت دانشجویی می‌باشد و تا 50 درصد تخفیف در استفاده از محصولات فناوری، خرید غذا، بیرون رفتن، اشتراک استفاده از رسانه‌ها، لباس، مسافرت و… ارائه می‌دهد. تدارکات، کارت‌ها و برنامه‌های جداگانه‌ای وجود دارد که طیف وسیعی از تخفیف‌ها را ارائه می‌دهد، مانند UNiDAYS و Student Beans.

بسیاری از بانک‌ها نیز مشوق‌های دانشجویی مانند کارت حمل و نقل رایگان، کوپن آمازون و محصولات Apple را ارائه می‌دهند. اغلب در شهرهای دانشگاهی، موسسات و فروشگاه‌های محلی با ارائه‌ی تخفیف، دانشجویان را تشویق به استفاده از محصولات و خدمات می‌کنند.

نظرات کاربران