بیشتر بدانید

انگلستان

بریتانیا یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای تحصیلات عالی است که در مقایسه با ایالات متحده آمریکا در رتبه دوم قرار دارد و بیش از 500،000 دانشجوی بین‌المللی هر ساله در دانشگاه‌های بریتانیا ثبت نام می‌کنند. دلیل اصلی این امر، ارائه دوره‌های آموزشی با کیفیت بالا است. دانشگاه‌های بریتانیا یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان هستند و در رتبه‌بندی جهانی بطور مرتب در بهترین جایگاه قرار می‌گیرند. آنها همچنین دارای شهرتی چشمگیر برای تحقیق و تدریس در سطح بالای جهانی هستند. مدارک تحصیلی که از موسسات عالی در بریتانیا اخذ شده‌اند در سراسر جهان معتبر هستند. برخی از دانشگاه‌های قدیمی و شناخته شده جهان مانند آکسفورد و کمبریج از استاندارد عالی آموزشی برخوردارند و این استاندارد در بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های سراسر بریتانیا رعایت می‌گردد. تحصیل در دانشگاه‌های بریتانیا می‌تواند در آینده شغلی شما نقش مهمی داشته باشد و موسسه دانش کسری با شناخت کافی از سیستم آموزشی تمامی مقاطع تحصیلی شما را برای رسیدن به آرزوهایتان همراهی می‌نماید.

دانشجویان بین‌المللی با تحصیل در بریتانیا فرصتی برای توسعه مهارت‌ها و ارتباطات، کسب دانش، تفکر انتقادی و پیشرفت شغلی به دست می‌آورند. دانشجویان در بریتانیا تشویق می‌شوند تا ضمن لذت بردن از زندگی اجتماعی، استعدادهای بالقوه خود را نیز شکوفا نمایند. فرصت‌های حضور دانشجویان در دوره‌های عالی تحصیلات تکمیلی در اکثر دانشگاه‌های بریتانیا فراهم است و بسیاری از دانشگاه‌های بریتانیا به دانشجویان در اخذ ویزای دانشجویی Tier 4 کمک می کنند.

با یک جستجوی ساده در وبسایت UCAS ، که در واقع پایگاه‌داده دسترسی به اطلاعات مربوط به 395 کالج و دانشگاه مختلف در بریتانیا است متوجه خواهید شد که این دانشگاه‌ها بیش از 38000 دوره آموزشی و 25 رشته تحصیلی مختلف، ازجمله باستان‌شناسی و جانورشناسی را ارائه می‌دهند. این پایگاه‌داده به شما در جستجوی رشته تحصیلی مناسب کمک می‌کند. دانشجویانی که در این سایت ثبت نام میکنند، بصورت گام به گام هدایت می‌شوند و می‌توانند از سیستم آنلاین آن برای پذیرش استفاده کنند. هر ساله این سیستم تا 30 ژوئن درخواستهای پذیرش ارائه شده توسط دانشجویان را به دانشگاه ها و کالج های مختلف ارسال می‌کند.

مدت زمان تحصیل در مقاطع تحصیلی:

 • در مقطع کارشناسی : 3 سال
 • در مقطع کارشناسی ارشد : 1 سال
 • در مقطع دکترا : 3 سال
 • در مقطع پزشکی : 5 تا 6 سال

سیستم آموزش و پرورش در بریتانیا

مدارس دولتی در بریتانیا مدارسی هستند که از سوی دولت تامین مالی می شوند و برای همه دانش آموزان آزاد هستند و یا مستقل از دولت بوده و از والدین دانش آموزان شهریه دریافت می‌کنند. در بریتانیا، مدارس مستقل که بعضی از آنها خود را "مدارس عمومی" می‌نامند دارای معیارهای عالی برای تدریس و یادگیری هستند و تقریبا همه دانش آموزان آنها به دانشگاه های معتبر راه پیدا می‌کنند. همچنین مدارس عالی دولتی زیادی وجود دارند، اما بورس تحصیلی برای مدارس عالی دولتی تنها به دانش آموزان کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا (EEA) ارائه می شود.

سیستم آموزش و پرورش در بریتانیا به چهار بخش اصلی تقسیم می شود: آموزش ابتدایی، تحصیلات متوسطه، آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی. کودکان در بریتانیا باید از لحاظ قانونی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را از حدود 5 سالگی شروع کنند که تا سن 16 سالگی ادامه می یابد. بسیاری از دانش آموزان بعد از تحصیلات ابتدایی و متوسطه به دانشگاه‌ها و یا سایر موسسات فنی و حرفه‌ای راه می‌یابند. در مدارس مستقل اکثر دانش آموزان تحصیلاتشان را تا سن 18 سالگی ادامه میدهند و پس از آن تقریبا تمامی آنها به دانشگاه‌ می‌روند.

برنامه درسی ملی از پنج مرحله کلیدی ساخته شده است:

 • مرحله اول: سالهای تحصیلی اول تا دوم برای دانش آموزان 5 تا 7 ساله
 • مرحله دوم: سالهای تحصیلی سوم تا ششم برای دانش آموزان 8 تا 11 ساله
 • مرحله سوم: سالهای تحصیلی هفتم تا نهم برای دانش آموزان 12 تا 14 ساله
 • مرحله چهارم: سالهای تحصیلی دهم تا یازدهم برای دانش آموزان 15 تا 16 ساله
 • مرحله پنجم: سالهای تحصیلی دوازدهم تا سیزده‌هم برای دانش آموزان 17 تا 18 سال

در مدارس دولتی، هر سال تحصیلی برای دانش‌آموزان دارای یک عدد خاص است. آموزش ابتدایی در سال تحصیلی 1 شروع میشود. اکثر دانش آموزان در سن 11 سالگی تحصیلات متوسطه خود را آغاز می کنند (یعنی سال تحصیلی 7). دانش‌آموزان در پایان هر مرحله ارزیابی می شوند و مهمتر از همه، در سن 16 سالگی (پایان مرحله کلیدی 4 و سال تحصیلی 11) تمامی دانش‌آموزان مجموعه‌ای از امتحانات را می‌گذرانند که گواهی عمومی آموزش متوسطه GCSE دریافت می‌کنند و این امتحانات معمولا شامل هشت تا ده موضوع درسی از جمله انگلیسی و ریاضیات می‌باشد. هنگامیکه دانش‌آموزان دوره GCSE خود را تکمیل می‌کنند، می‌توانند تحصیلات عالی خود را ادامه دهند و یا وارد بازار کار شوند.

مرحله کلیدی شماره 5 برای دانش آموزان 16 تا 18 ساله (و گاهی 19 ساله) است که در این مرحله پس از گذراندن یک دوره دو ساله اکثر مدارس امتحان پیشرفته A-levels را برگزار می‌کنند. این آزمون A-level، قبل از آزمون‌های واقعی گرفته می‌شود و نتایج آن برای درخواست ورود به دانشگاه‌ها و سایر موسسات آموزش عالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی، دانش آموزان قبل از اینکه مدرک A-level خود را بگیرند، به دانشگاه‌ها مراجعه می‌کنند. نتایج آزمونهای A-level دانش‌آموزان توسط معلمان به دانشگاه‌ها داده می‌شود و سپس دانشگاه‌ها به دانش‌آموزان پذیرش می‌دهند، که اغلب پس از مصاحبه و معمولا مشروط به بدست آوردن نمرات خاص و نمرات بالا در موضوعاتی است که مورد امتحان قرار میگیرند. در اسکاتلند، دانش‌آموزان در سن 12 سالگی وارد تحصیلات متوسطه می‌شوند. در سن 16 سالگی، امتحاناتی به نام Standard Grades را میگذرانند و سپس به دوره‌های تحصیلی پیشرفته‌تر می‌روند. این دوره‌ها بسیار شبیه به دوره‌های پیشرفته تحصیلات تکمیلی و دوره‌های پیشرفته زبان انگلیسی هستند.

مرور کلی بر سیستم آموزشی بریتانیا:

آموزش ابتدایی

آموزش ابتدایی در بریتانیا از سن 5 سالگی آغاز می‌شود و تا سن 11 سالگی ادامه می‌یابد، که شامل مراحل کلیدی 1 و 2 در سیستم آموزشی بریتانیا است.

آموزش متوسطه

از سن 11 تا 16 سالگی، دانش آموزان برای گذراندن دوره‌های کلیدی 3 و 4 وارد مدارس متوسطه می‌شوند و تحصیلات خود برای گرفتن مدرک GCSE آغاز می‌کنند. تحصیلات ابتدایی و متوسطه در بریتانیا اجباری است، ولی پس از سن 16 سالگی ادامه تحصیل اختیاری است.

تحصیلات پیش دانشگاهی

هنگامی که یک دانش آموز تحصیلات متوسطه خود را به پایان برساند می‌تواند در دوره‌های A-Level, GNVQ, BTEC و یا سایر دوره‌های تحصیلی به ادامه تحصیل بپردازد. بنابراین پس از 16 سالگی دانش آموزان می‌توانند تحصیلات خود را در دوره‌های آکادمیک و یا فنی‌و‌حرفه‌ای ادامه دهند. این ادامه تحصیل می‌تواند شامل "کالج" باشد که معمولا پس از گذشت دو سال به اخذ مدرک A-Level یا همان دیپلم دبیرستان منتهی می‌گردد. این دوره پیش دانشگاهی همچنین می تواند شامل گذراندن یک دوره کارآموزی یا کار داوطلبانه باشد. دانشجویان بریتانیایی برای رفتن به کالج یا دانشگاه باید این دوره ها را تکمیل کنند.

تحصیلات عالی

اکثر دانشجویان بین المللی پس از تکمیل مدارک معادل در کشور خود به طور مستقیم وارد سیستم آموزش عالی بریتانیا می‌شوند، اغلب دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های عالی با دوره سه ساله کارشناسی آغاز می شوند. دوره کارشناسی ارشد شامل گذراندن دروس کارشناسی ارشد و ارائه طرح تحقیقی و درجه تحصیلی دکترا معمولا شامل حداقل سه سال تحصیلی است. هزینه تحصیل برای دانشگاه های دولتی تا 9،250 پوند در سال برای دانشجویان بریتانیا، ولز و اتحادیه اروپا است. هزینه های تحصیل برای دانشجویان خارج از بریتانیا و اتحادیه اروپا بسیار بالاتر است.

 شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی در بریتانیا

دوره‌ها و دانشگاه‌ها و کالج‌های مختلف، دارای الزامات متفاوتی هستند، معمولا این الزامات، ترکیبی از مدارک تحصیلی، سوابق تحصیلی یا نمرات آزمون‌ها هستند. دانشگاه‌ها و کالج ها نیازهای ورودی خود را برای دوره های تحصیلات عالی تعیین می کنند و این به طور گسترده ای بستگی به موضوع، دوره خاص و ارائه دهنده آن دوره دارد. آنها شرایط لازم برای ورود به هر دوره را تعیین می کنند تا اطمینان حاصل شود که مهارت‌ها و دانش مناسب برای موفقیت کامل در این دوره را دارا هستید. این موارد عبارتند از: مدارک تحصیلی، سوابق تحصیلی و نمرات آزمون. معمولا آزمون A-Level یا آزمون‌های تعیین صلاحیت مشابه که گاهی اوقات نمرات به امتیازات تعرفه UCAS تبدیل می‌شوند. در اکثر دوره‌ها همچنین انتظار می‌رود که شما دارای برخی از مدارک، مانند GCSE انگلیسی و ریاضی، و یا معادل آنها باشید و در نهایت شایستگی شما در اغلب مهارت‌ها، و تجربه‌ها باید به خوبی مشخص گردد، بنابراین به دنبال کسب این مدارک باشید زیرا درخواست‌ها می‌توانند کاملا رقابتی باشند. آزمون پذیرش که معمولا کمتر رایج است، اما نیازهای دوره‌های خاص را بررسی کنید و ببینید که آیا نیاز به آزمون پذیرش دارند یا خیر. بعضی از آزمون‌ها، سال قبل از تاریخ شروع دوره برگزار می‌شوند. برخی از نهادها شما را برای مصاحبه دعوت می‌کنند، بنابراین ممکن است نیاز به آمادگی اولیه یا جمع‌آوری نمونه کارها در صورت لزوم باشد. الزامات بیشتر ممكن است سابقه جنایی، خدمات بهداشتی، مالی، و خدمات (DBS) یا حفاظت از گروه های آسیب پذیر (PVG) مورد بررسی قرار گیرد. این اطلاعات در جزئیات دوره مشخص خواهد شد. برخی از ارائه‌دهندگان دوره از امتیازات تعرفه UCAS در شرایط ورود خود نیز استفاده می‌کنند که شامل مجموعه امتیازاتی از قبیل A Level  است که این امتیازات باید کسب شوند، تا برای دانشگاه‌ها و کالج‌ها مقایسه بین متقاضیان ساده تر گردد.

شرایط تحصیل در بریتانیا برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان اتحادیه اروپا

آنچه در بسیاری از مدارس و دوره‌های آموزشی برای شما اتفاق می‌افتد، این است که سطح درک و صلاحیت شما در زبان انگلیسی برای پذیرش شما در برنامه های بزرگ مانند برنامه‌های تحصیلی کلیدی خواهد بود. انواع آزمون‌های استاندارد برای بررسی سطح شما وجود دارد، اما شما همچنین باید با دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها دقیقا چگونگی آنها را برای انجام این کار چک کنید. شما ممکن است حتی نیاز به یک آزمون خاص زبان انگلیسی برای ورود به یک دوره داشته باشید. هر فردی که در خارج از بریتانیا زندگی می کند و نه یک کشور اتحادیه اروپا  یا سوئیس نیاز به آزمون زبان انگلیسی (UKVI)  و ویزا برای تحصیل دارد که باید از طرف انگلیس تایید شده باشد و اگر شما در یک دوره پذیرفته شده اید، دانشگاه یا کالج به شما می گوید چه کاری باید انجام دهید که به درخواست ویزای شما کمک می‌کند.

آزمون‌های عمومی زبان

سه نوع آزمون عمومی پذیرفته شده زبان وجود دارد:

 • IELTS: International English Language Testing System
 • TOFEL: Test of English as a Foreign Language
 • UCLES: University of Cambridge Local Examinations Syndicate

آزمون های زبان دانشگاه کمبریج که عبارتند از C1 Advanced که قبلا به نام CAE شناخته می‌شد، مهارت C2 که  قبلا تحت عنوان CPE شناخته میشد و B2 First که قبلا تحت عنوان FCE شناخته می‌شد. اغلب انواع دیگری از گواهینامه‌های پذیرفته شده مانند گواهی Pearson Test of English یا گواهی دانشگاه کمبریج یا گواهینامه زبان انگلیسی تایید شده نیز وجود دارند. اگر برای کمک به پیدا کردن یک مدرسه انگلیسی به عنوان یک مدرسه زبان دوم یا ESL  نیاز دارید، لطفا فهرست ESL  را برای فهرست جامع مدارس سراسر جهان ببینید.

سیستم تحصیلات تکمیلی در بریتانیا

در بریتانیا، مدارک کارشناسی ارشد به طور معمول به دو شیوه "آموزش" و "تحقیق" برگزار می‌شوند. دوره‌های آموزشی اغلب فقط یک سال طول می‌کشد و شامل سخنرانی‌ها، سمینارها، امتحانات، تکالیف و پروژه پایان‌نامه است. حجم کار به احتمال زیاد نسبت به مقطع کارشناسی زیادتر خواهد بود و انتظار می‌رود که دانشجویان کارشناسی ارشد به دنبال کار تحقیقی مستقل باشند، اما طول دوره کارشناسی ارشد بسته به نوع رشته تحصیلی ممکن است متفاوت باشد.

دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد مبتنی بر تحقیق معمولا طولانی‌تر هستند و اغلب دو یا سه سال طول می‌کشند. دانشجویان نیاز به تکمیل یک طرح تحقیقی مستقل در یک حوزه خاص و در نتیجه نوشتن پایان‌نامه دارند. دوره دکترا یا PhD حداقل سه سال طول می‌کشد. معمولا برای ارائه درخواست پذیرش برای دوره دکترا باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید.

 نحوه گرفتن پذیرش دوره دکترا در بریتانیا به عنوان دانشجوی بین المللی و شرایط پذیرش دوره دکترا

تحصیل در دوره دکترا یک تصمیم بزرگ است و هر موسسه در بریتانیا دارای الزامات خاص خود است، بنابراین مهم است که از ابتدا بدنبال انجام کارهای تحقیقاتی باشید. دانشجویان باید مدرک کارشناسی خود را از یک دانشگاه معتبر با موفقیت دریافت کرده باشند. بعضی از دانشگاه‌ها همچنین نیاز دارند که دانشجویان برای تکمیل مدرک دکتری مدرک کارشناسی ارشد را نیز دریافت نمایند. هر دانشگاه و رشته تحصیلی دارای شرایط ورودی متفاوت است، بنابراین شما نیاز به بررسی شرایط خاص تحصیل در رشته مورد علاقه خود دارید. دانشجویان بین‌المللی همچنین باید مدرک زبان انگلیسی دریافت کنند که نمره  IELTS برای آنها معمولا بین 6.0 تا 7.0 می باشد.

بسیاری از دانشگاه‌ها به شدت به دانشجویان توصیه می‌کنند قبل از اقدام برای دریافت پذیرش از دانشگاه با یک استاد راهنما تماس بگیرند. بدین ترتیب ممکن است لازم باشد یک کپی از رزومه تحصیلی  یا Curriculum Vitae خود را در اختیار استاد راهنما قرار دهید و اینکه موضوع مورد نظر شما چیست یا کدام پروژه مورد علاقه شماست را باید به استاد راهنما اعلام کنید. برخی از دانشگاه ها از شما می‌خواهند که یک طرح تحقیقاتی را در پایان دوره دکترا ارائه دهید. در این مورد، ابتدا باید با استاد راهنمای خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل شود که موضوع تحقیقاتی مورد تایید استاد راهنمای شما است.

برای پرداخت هزینه ها توسط دانشجویان دکتری سه راه اصلی وجود دارد:

 • تامین مالی توسط خود دانشجو: بسیاری از دانشجویان برای تکمیل دوره دکترا هزینه‌ها را خودشان پرداخت می کنند.
 • شرکت در دوره های کارآموزی: دانشگاه‌ها اغلب از شوراهای تحقیقاتی، موسسات خیریه و شرکای صنعتی برای انجام تحقیقات بهره می‌گیرند. اگر درخواست پذیرش تحصیلی خود به همراه شرکت در یکی از این پروژه‌ها برای دانشگاه ارسال کنید، معمولا هزینه‌های تحصیل شما تحت پوشش این دوره کارآموزی قرار می گیرد و شما همچنین می‌توانید علاوه بر هزینه‌های تحصیلی سایر هزینه‌های زندگی خود را نیز دریافت کنید. لطفا توجه داشته باشید که متقاضیان بین‌المللی نمی‌توانند در برخی دوره‌های کارآموزی ثبت نام کنند.
 • گرفتن بورسیه تحصیلی: بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند که میتواند بصورت اعطای بخشی یا تمام هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی باشد.

با این حال، تعداد دکتراهای اعطایی توسط دانشگاه‌ها محدود و بسیار رقابتی هستند و به شما توصیه می‌شود که در اسرع وقت با مشاوران ما در موسسه دانش کسری در تماس باشید. دوره‌های کارآموزی و بورسیه‌های تحصیلی اغلب دارای مقررات خاص خود هستند یعنی 3 تا 6 ماه قبل از تاریخ شروع دوره باید شرایط و مدارک لازم برای شرکت در دوره‌های کارآموزی‌ها و دریافت بورسیه‌های تحصیلی را فراهم نمایید. به خاطر داشته باشید که شما باید در مورد شرایط مربوط به دوره تحصیلی خود کاملا تحقیق کنید و موضوع پایان نامه‌تان را آماده نمایید که در این امر موسسه دانش کسری برای اخذ پذیرش در کنار شما خواهد بود.

در حال حاضر مطلبی وجود ندارد