کانادا

کانادا یکی از مهمترین مقصد های دانشجویان بین المللی در جهان است. در سال 2016، حدود 353000 دانشجو برای آمدن به کانادا برای تحصیل تصمیم گرفتند. یکی از بزرگترین دلایل دانشجویان برای آمدن به کانادا، کیفیت بسیار بالای آموزش در کانادا است. یک مدرک کانادایی به طور گسترده ای با مدرک تحصیلی صادره از دانشگاه های ایالات متحده، استرالیا یا انگلستان برابرست و دانشگاه های کانادا همواره در رتبه بندی های بین المللی بسیار خوب عمل می کنند. در واقع، در یک مطالعه در سال 2016، سه دانشگاه کانادایی در میان 50 دانشگاه برتر دنیا قرار داشتند. مجموعه گسترده ای از موسسات کانادایی برای انتخاب وجود دارد، اما اگر شما در یک دانشگاه، کالج یا مدرسه حرفه ای شرکت کنید، بدون شک، آموزش کانادایی را در سطح جهانی می یابید. طبق گزارش رتبه بندی سالانه منتشر شده توسط ورد ریپورت (World Report) و یو اس نیوز (US News)، کانادا موفق به اخذ بهترین رتبه برای بهترین آموزش در جهان در سال 2017 شد. این مطالعه 21،000 شرکت کننده را مورد بررسی قرار داد و از آنها خواسته بود کشور ها را بر اساس ویژگی های خاص رتبه بندی کند. کانادا با توجه به نظام آموزش عالی پیشرفته و "احتمال قوی حضور در یکی از دانشگاه های کشور" ، بالاترین درجه را از نظر عوامل آموزش و پرورش به خود اختصاص داده است.

هزینه مهم ترین مانع برای اکثر دانشجویانی است که امیدوارند در خارج از کشور تحصیل کنند. دانش آموزان بین المللی کانادایی نسبت به دانشجویان داخلی باید هزینه ی بالاتری برای تحصیلات پرداخت کنند، چیزی که برای اکثر کشورها رایج است. با این حال، میانگین شهریه سالانه دانشجویان بین المللی در رشته های کارشناسی در سال 2014 به  16،746 دلار می رسد. هنگامی که شما آن را با هزینه دانشجویان خارجی در ایالات متحده (24،914 دلار آمریکا)، استرالیا (24،081 دلار آمریکا) و یا بریتانیا (21،365 دلار آمریکا)، مقایسه می کنید، کانادا قطعا یک گزینه مقرون به صرفه تر است.

علاوه بر پرداخت هزینه تحصیل، دانشجویان بین المللی نیز باید مسکن و زندگی روزمره خود را تامین کنند. هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با اکثر مقاصد دیگر برای دانشجویان بین المللی به طور قابل توجهی مقرون به صرفه است. در سال 2014 متوسط ​​هزینه زندگی سالانه دانشجویان بین المللی در کانادا 13،021 دلار آمریکا بود. هنگامی که شما میانگین هزینه زندگی سالانه و میانگین هزینه شهریه را ترکیب می کنید، هزینه زندگی و تحصیل در کانادا به 29،947 دلار آمریکا می رسد. در مقایسه، هزینه های تلفیقی سالانه بریتانیا 35،045 دلار آمریکا است، برای ایالات متحده 36،564 دلار و استرالیا 42،093 دلار است. بنابراین، کانادا به وضوح ارزان ترین گزینه است. گرچه کانادا یک گزینه نسبتا مقرون به صرفه است، شکی نیست که تحصیل در خارج از کشور گران است. خوشبختانه دانشجویان بین المللی در کانادا مجاز به کار در حدود 20 ساعت در هفته در شرایط مدرسه و تمام وقت (30 ساعت در هفته) در زمان تعطیلات مانند تعطیلات تابستانی هستند. اکثر دانش آموزان در هنگام تحصیل به مجوز برای کار نیاز ندارند، کار آنها در محوطه دانشگاه و یا خارج از محوطه دانشگاه است. اجازه تحصیل شما نشان خواهد داد که آیا شما مجاز به کار در محوطه دانشگاه هستید یا خیر

کانادا یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است، بنابراین فرصت های زیادی برای فارغ التحصیلان وجود دارد. به عنوان یک دانشجو، شما می توانید با افراد موفق در زمینه کاری خود ارتباط برقرار کنید. در حالی که تحصیل میکنید یا پس از فارغ التحصیلی میتوانید تجربه ی کار برای شرکتهای پیشرو در صنعت کانادا را تجربه کنید. اگر بخواهید به کشور خود بازگردید، تحصیلات  در کانادا و بهبود زبان انگلیسی یا فرانسوی، می تواند به باز کردن راه برای کار در شرکت های بین المللی کمک کند. تجربه و آموزش کار در کانادا در همه جای دنیا بسیار ارزشمند است و می تواند شانس دریافت پیشنهاد شغلی را از کارفرمایان در سراسر جهان افزایش دهند. اگر شما انتخاب کنید که در کانادا بمانید، کارفرمایان کانادایی، تجربه کار در کانادا را بر تجربه کار در سایر نقاط جهان ترجیح می دهند، بنابراین تجربه کاری و دانشجویی شما می تواند شانس شما برای دریافت پیشنهاد شغلی را افزایش دهند!

مزایای زیادی در تبدیل شدن به دانشجوی بین المللی در کانادا وجود دارد. شما به سیستم آموزش و پرورش در سطح جهانی و بازار کار دسترسی دارید و یکی از بزرگترین مزایای اخذ مدرک از کانادا این است که می تواند به اقامت شما به کانادا پس از اتمام تحصیل کمک کند. اخذ مدرک از کانادا ممکن است شما را واجد شرایط اخذ اقامت دائم کند یا راه را برای برنامه های مهاجرتی باز کند که قبلا واجد شرایط آنها نبودید. تجربه شما در تحصیل، کار، و تمرین مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی می تواند به واجد شرایط بودن شما کمک کند. تجربه کاری شریک زندگی شما و بهبود مهارت زبانی او نیز می تواند به واجد شرایط بودن شما کمک کند. گزینه های اقامت در کانادا همیشه در حال  تغییر است، بنابراین معلوم نیست که چه برنامه هایی برای اخذ اقامت دائم در هنگام تحصیل در دسترس شما باشد. با این حال، بسیاری از تغییرات اخیر در قوانین مهاجرتی کانادا، به منظور ایجاد راه های بیشتری برای دانشجویان بین المللی جهت اخذ اقامت دائم بوده است. اخذ مدرک تحصیلی از کانادا ممکن است شانس شما را افزایش دهد تا در هر تعداد برنامه ی اقامتی کانادا شرکت کنید.

زمانی که در کانادا هستید، همسر قانونی یا شریک زندگی شما واجد شرایط برای اخذ مجوز کار است. بنابراین در حالی که شما در حال تحصیل هستید، او می تواند به صورت تمام وقت یا پاره وقت برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند و نیازی به ارزیابی تاثیرات بازار کار (LMIA) نداشته باشد. اگر پس از اتمام تحصیل، مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به شما داده شود، همسر قانونی یا شریک زندگی شما می تواند مدت اعتبار مجوز کار خود را به اندازه ی مدت اعتبار مجوز کار فارغ التحصیلی شما تمدید کند. دانشجویان بین المللی نیز واجد شرایط هستند تا در حالی که تحصیل می کنند فرزندان خود را به همراه بیاورند. در حال حاضر فرزند وابسته به کسی اطلاق می شود که زیر 19 سال یا بالای 19 سال سن دارد و تا 19 سالگی به شدت به والدین خود وابسته است و به دلیل وضعیت روحی یا جسمانی نمی تواند از نظر مالی خود را حمایت کند. اگر فرزند وابسته شما در سن مدرسه باشد، بدون نیاز به اخذ مجوز تحصیلی می تواند در یکی از مدارس ابتدایی یا متوسطه دلتی کانادا ثبت نام کند.

مدرسه، کالج و سیستم کارشناسی ارشد در کانادا؛

کانادا محل استقرار برخی از عالی رتبه ترین موسسات آموزشی جهان و دارای یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان است. کانادا دارای یک سیستم قوی و مالی  برای آموزش عمومی است که عمدتا به صورت ایالتی اداره می شود. در نتیجه، بعضی از جنبه های نظام آموزشی ممکن است بین استان های مختلف متفاوت باشد. بنابراین بررسی سیستم آموزش و پرورش کشور مورد نظرتان، بسیار مهم است. با این حال، به دلیل آنکه آموزش و پرورش تحت نظارت دولت فدرال است، استاندارد آموزش و پرورش در سراسر کشور همواره بالا است. در واقع، کانادا یکی از تحصیلکرده ترین کشورهای جهان است. در سال 2015، 90 درصد از مردم کانادا که بین 25 تا 64 سن داشتند، حداقل دبیرستان  را به اتمام رسانده بودند، و 66 درصد، مدرک تحصیلات تکمیلی را کسب کرده بودند. این ارقام هر دو بالاتر از میانگین OECD به ترتیب 78 و 40 درصد است.

در کانادا نیز سیستم آموزش عمومی و خصوصی وجود دارد. دولت کانادا به تحصیلات از مهد کودک تا دانشگاه یارانه اختصاص می دهد و تقریبا شش درصد از تولید ناخالص ملی را در آموزش و پرورش صرف می کند. این بدان معناست که کانادا در مقایسه با میانگین کشورهای OECD بودجه بیشتری صرف تحصیلات می کند.

به طور کلی، سیستم آموزش و پرورش به سه سطح تقسیم می شود: ابتدایی، متوسطه و دانشگاه. آموزش خصوصی و دیگر سیستم های تحصیلی - به عنوان مثال، مدارس دینی - نیز در هر سه سطح موجود است.

تحصیل در کانادا برای کودکانی که پنج ساله می شوند در دسترس است (به استثنای انتاریو و کبک، که در آن کودکان ممکن است یک سال زودتر به مدرسه بروند). بسته به استان، مهد کودک ممکن است اختیاری باشد. سن مورد نظر برای کودکانی که به مدرسه می روند با توجه به استان عبارتست از: آلبرتا - 6 تا 16 سال؛ بریتیش کلمبیا - 6 تا 16؛ مانیتوبا - 11 تا 18؛ نیوبرانزویک - 5 تا 18؛ نیوفاندلند - 6 تا 16؛ سرزمین های شمال غربی - 5 تا 18؛ نوا اسکوشیا - 5 تا 16؛ انتاریو - 6 تا 18 سال؛ جزیره پرنس ادوارد - 5 تا 16؛ کبک - 6 تا 16؛ ساسکاچوان -11 تا 16؛ یوکون - 6 تا 16.

آموزش ابتدایی

این نوع آموزش که به عنوان مدرسه ابتدایی نیز شناخته می شود، از مهد کودک یا کلاس 1 (سنین 6 تا 7 سالگی) برگزار می شود و تا کلاس 8 (سنین 13 تا 14 سالگی) ادامه می یابد. سال تحصیلی معمولا از ماه سپتامبر (شهریور) آغاز و تا ژوئن (خرداد) سال بعد ادامه می یابد.

آموزش متوسطه (دبیرستان)

این سطح از آموزش که به عنوان دبیرستان شناخته می شود، از کلاس 9 (سنین 14 تا 15) تا کلاس 12 (سنین 17 تا 18 سالگی) برگزارمی شود. انتاریو دارای کلاس 12 + است. در کبک، دانش آموزان تا سن 16 سالگی در دبیرستان شرکت می کنند. پس از آن ممکن است به CEGEP بروید، یک دانشکده دو ساله که به طور عمومی تأمین مالی می شود و دانشجویان ممکن است دیپلم پیش دانشگاهی یا دیپلم حرفه ای را دریافت کنند.

تحصیلات پس از دبیرستان

کانادا دارای شبکه وسیعی از کالج ها و دانشگاه ها است، که بهترین آموزش های پس از دبستان را در سراسر جهان ارائه می دهد. دانشگاه ها و کالج ها در کانادا پذیرای دانشجویان با هر علاقه و سابقه ای هستند. افرادی که در کانادا تحصیل می کنند، کیفیت و آموزش بین المللی ارزشمندی را دریافت می کنند که آنها را برای فعالیت های حرفه ای آینده آماده می کند.

کانادا دارای بسیاری از برنامه های دانشگاهی شناخته شده و بین المللی است که در مناطق شهری و روستایی سراسر کشور برگزار می شود. مدارک تحصیلی که از دانشگاه های کانادا دریافت می شود، به طور کلی با مدارک اخذ شده از دانشگاه های سراسر جهان از نظر ارزش برابری می کند.

سال تحصیلی دانشگاه ها معمولا از ماه سپتامبر آغاز و تا ماه آوریل یا ماه می ادامه می یابد و شامل دو ترم یا دوره می شود. بسیاری از موسسات پس از دوره متوسطه در ماه های تابستان، گزینه ی ترم سوم را ارائه می دهند. به طور کلی، دانشجویان ممکن است از ماه سپتامبر (در اغلب موارد) یا از ماه ژانویه یک برنامه تحصیلی را در یک دانشگاه آغاز کنند. برنامه های کالج ممکن است در تمام طول سال اجرا شود و دانشجویان می توانند در طول سال در مقاطع زمانی مختلف، دوره های درسی را شروع کنند.

مقطع کارشناسی به سه الی چهار سال تحصیل تمام وقت نیاز دارد، اما این به استان بستگی دارد و این که آیا برنامه عمومی یا تخصصی است. مدرک کارشناسی ارشد به طور معمول به دوسال تحصیلی نیاز دارد. برای تحصیلات دکترا، سه تا پنج سال تحصیل و تحقیق به علاوه ی پایان نامه، از الزامات عادی محسوب می شود.

تحصیلات کالج

تقریبا 53 درصد از کانادایی های بالای 15 سال، برخی از دوره های تحصیلات پس از دبیرستان را به پایان رسانده اند و به تحصیل در دانشگاه، کالج، مدرسه فنی حرفه ای یا کالج دی انجینال ژنرال و حرفهل (CÉGEP) پرداخته اند. در کانادا هر استان مسئول تعیین مدارس در سطح پس از متوسطه می باشد و هر موسسه دارای مقررات خاصی در مورد نحوه درخواست پذیرش، سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی مورد نیاز و هزینه درخواست پذیرش و تحصیل خواهد بود.

تفاوت بین کالج و دانشگاه در کانادا چیست؟ چگونگی انتخاب گزینه مناسب برای اهداف آموزشی و اشتغال

کالج کانادا

بر خلاف ایالات متحده، جایی که اصطلاح کالج به مدارس محلی که دوره های کارشناسی را ارائه می دهند اطلاق می شود، سیستم کالج کانادا ایجاد شد تا آموزش های فنی حرفه ای و دیپلم هایی را ارائه دهد که پاسخگوی تغییرات و نیازهای شغلی و اقتصادی باشد. کالج ها از لحاظ تاریخی مأموریت خود را برای خدمت به جوامع محلی انجام داده اند و موفق به ارائه ی خدمات نوآورانه در زمینه اشتغال و طراحی برنامه های درسی بر اساس روند بازار کار و نیازهای کارفرمایان شده اند. به طور خلاصه، کالج ها معمولا بر آموزش مهارت های خاص جهت استخدام، آموزش فنی حرفه ای و تجارت تمرکز می کنند. علاوه بر تمرکز خاص در زمینه اشتغال، کالج ها همچنین دارای کلاسهای کوچکتری هستند که نسبت دانشجویان به مربیان کمتر است. این مسئله برای دانش آموزانی سودمند است که به طور خاص با توجه فردی و توانایی ارتباط برقرار کردن با معلمان به طور مستقیم، یادگیری بهتری دارند. این برنامه ها همچنین می توانند تجربه های عملی بیشتری را از طریق گزینه های آموزشی و کارآموزی و نیز ارتقاء زبان و مهارت ها ارائه دهند.

بسیاری از دانشجویان بین المللی یا متخصصان دارای مدارک تحصیلی نیز می توانند از برنامه های کوتاه مدت اخذ دیپلم بهره مند شوند که توسط کالج ها در کانادا ارائه می شود. در زمینه آموزش مداوم و ارتقاء حرفه ای، برنامه های کالج می تواند برای تکمیل مدارک اخذ شده از خارج از کانادا سودمند باشد.

دانشگاه های کانادا

دانشگاه در کانادا به مؤسسات دانشگاهی گفته می شود که تحت نظارت قانون ایالتی قرار دارند، اما از لحاظ موضوعات آموزشی مانند کیفیت برنامه ها، مدرسان، سیاست ها و رویه ها مستقل عمل می کنند. به غیر از کالج ها، که دیپلم اعطاء می کنند، دانشگاه های کانادا، به عنوان موسسات اعطا کننده ی مدرک تعریف می شوند که دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند. دانشگاه ها معمولا بر مهارت های تحلیلی (توانایی درک و استفاده از اطلاعات) و برنامه های آموزشی و حرفه ای تمرکز می کنند. به دلیل مدت زمان طولانی تر برای تکمیل یک برنامه ی دانشگاه - معمولا 3 تا 4 سال - این برنامه ها اغلب از جذابیت کمتری برای دانشجویان یا متخصصان بین المللی برخوردارست که علاقه مند به کسب سریع تر اعتبار هستند. رشته های دانشگاهی نسبت به برنامه های کالج هزینه ی بالاتری دارند، اما پشتیبانی مالی در دسترس است.

برای کسانی که می خواهند اولین مدرک کارشناسی خود را بدست آورند یا افرادی که به یک برنامه حرفه ای مانند پزشکی و قانون علاقه مند هستند، دانشگاه ها یک گزینه خوب هستند. اخذ مدرک دانشگاهی نیز برای کسانی الزامی است که علاقه مند به کار در حرفه های آکادمیک یا تحقیقاتی هستند.

کار در حالی که شما در کانادا تحصیل می کنید:

اگر می خواهید برای کمک به خودتان در هنگام تحصیل در کانادا شغل نیمه وقت داشته باشید، می توانید به مدت 20 ساعت در دوره های کارشناسی ارشد در داخل و خارج از محوطه دانشگاه و تمام وقت در حین وقفه هایی مانند زمستان یا تعطیلات تابستانی، بدون نیاز به مجوز، کار کنید

برای واجد شرایط بودن، شما باید: اجازه تحصیل معتبر داشته باشید، یک دانشجوی تمام وقت باشید، در یک موسسه ی آموزشی، در دوره ی پس از متوسطه، یا در کبک در یک برنامه فنی و حرفه ای در سطح متوسطه ثبت نام کرده باشید، و یا در یک برنامه ی آکادمیک آموزش فنی یا حرفه ای در حال تحصیل باشید که به مدرک دیپلم یا گواهی منجر می شود و حداقل شش ماه طول می کشد. شما همچنین می توانید شماره بیمه اجتماعی (SIN) را از اداره تامین اجتماعی کانادا برای کار در کانادا یا برای دریافت مزایا و خدمات از برنامه های دولتی دریافت کنید. مجوز تحصیل شما، 90 روز پس از اینکه برنامه تحصیلی خود را تکمیل کردید، باطل خواهد شد، بنابراین اگر میخواهید پس از اتمام تحصیلات در کانادا و در جستجوی کار باقی بمانید، باید مجوز کار پس از پایان تحصیل را دریافت کنید که برای سه سال معتبر خواهد بود.

تفاوت بین کبک و بقیه استانهای کانادا

تفاوت هایی بین چگونگی ساختارها یا تعاریف آنها در استان کبک در مقایسه با سایر نقاط کانادا وجود دارد. در کبک، "کالج" به دوره 2 ساله پیش دانشگاهی یا دوره 3 ساله حرفه ای اشاره می کند که پس از آن دانشجو می تواند تحصیلات مقطع کارشناسی را در دانشگاه ادامه دهد که معمولا یک دوره 3 ساله است و منجر به دریافت مدرک لیسانس میشود. سپس دانشجویان می توانند یک دوره فارغ التحصیلی را دنبال کنند (یک دوره 1 تا 2 ساله که منجر به دریافت مدرک کارشناسی ارشد می شود و پس از آن با گذراندن یک دوره 3 ساله یا بیشتر منجر به اخذ مدرک دکترا می گردد). در سایر نقاط کانادا، "کالج" به یک مدرسه عمومی یا مدرسه فنی اطلاق می گردد که در آنها دانش آموزان میتوانند گواهی دیپلم یا مدرک کاردانی دریافت کنند. دانشجویان می توانند به تحصیل در یک دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه بپردازند (هرچند که آنها برای ادامه تحصیل نیاز به گذراندن این دوره ها با رتبه عالی دارند)، در حالی که از مدرسه فارغ التحصیلی (کالج) می توانند گواهینامه، مدرک یا دیپلم پیشرفته دریافت کنند.

انواع موسسات آموزشی

طیف گسترده ای از موسسات آموزش عالی در کانادا وجود دارند که شما می توانید از بین آنها انتخاب کنید، هر کدام داری محیط های متنوعی بوده و از اعتبار فراوان در زمینه موضوعات متفاوت برخوردارند. در کانادا نیز مثل آمریکا، اگر بدنبال یک حرفه خاص هستید، میتوانید تحصیلات خود را در یک کالج فنی یا عمومی ادامه دهید. یا اینکه میتوانید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به یک دانشگاه بروید.

کالج هنرهای آزاد

همانند کالج هنرهای آزاد درآمریكا، تأكید این کالج ها بر دوره های كارشناسی در هنرهای آزاد است كه معمولا شامل علوم بین رشته ای هستند (یعنی این دوره ها از همپوشانی دو یا چند رشته با یکدیگر ایجاد می شوند) که معمولا شامل علوم انسانی و همچنین علوم اجتماعی، علوم طبیعی و علوم صوری میباشد.

موسسات دولتی

موسسات دولتی از دولت استانی، منطقه ای و یا فدرال کمک مالی دریافت میکنند، گرچه آنها از دانشجویان شهریه دریافت میکنند و همچنین کمک های خصوصی را نیز می پذیرند.

موسسات خصوصی

موسسات خصوصی معمولا از دولت استانی، ایالتی و یا فدرال کمک مالی دریافت نمی کنند و به جای آن کمک های خصوصی را از طریق کمک های فارغ التحصیلان ثروتمند و کمک های پژوهشی دانشگاهی و همچنین هزینه های معمول مثل شهریه را دریافت می کنند. دانشگاه های خصوصی اغلب کارکنانی را جذب و حفظ می کنند که دارای بهترین شهرت در زمینه های کاری مربوط به خودشان می باشند.

مقطع کارشناسی در کانادا

موسساتی که پس از آموزش متوسطه وارد آنها میشوید، بسته به نوع ماهیت موسسه و طول مدت دوره های آموزشی، دیپلم و گواهینامه هایی را ارائه میکنند. در دانشگاه ها و کالج ها تاکید بر ارائه مدارک تحصیلی است. مدارک کاربردی فقط توسط برخی از کالج ها ارائه میشوند. و در تمام موسسات دیگر، تاکید بر ارائه مدرک دیپلم و گواهی نامه است.

دیپلم ها و گواهینامه ها - مدرک کاردانی (طول دوره 1 تا 2 سال)

کالج ها و مؤسسات، دوره های دریافت دیپلم و گواهینامه را به عنوان فعالیت اصلی خود ارائه می دهند، این در حالی است که برخی از آنها دوره هایی را در رشته های تخصصی ارائه می دهند. دورههای آموزشی ممکن است دو یا سه سال تحصیلی و دوره های کاربردی ممکن است چهار ساله باشند. به طور کلی، دریافت دیپلم و گواهینامه ها نیاز به گذراندن یک یا دو سال تحصیلی در رشته یا دوره ای خاص دارند. در هر حال، این دوره ها ممکن است از موسسه به موسسه و از استان به استان بشدت متفاوت باشند. کالج های محلی موسساتی تحت نظارت دولت هستند که گواهینامه های علمی یک یا دو ساله و دیپلم دو ساله دانشکده و حتی دوره های سه و چهار ساله حرفه ای تخصصی را ارائه می دهند. در بیش از 150  کالج محلی، تقریبا 900000 دانشجوی تمام وقت و بیش از 1.5 میلیون دانشجوی پاره وقت در بیش از 900 خوابگاه دانشگاهی در سراسر کانادا تحصیل می کنند. هزاران دانشجوی بین المللی هر ساله برای تحصیل در کالج به کانادا می آیند. کالج های محلی کانادا نیز گاه به نام موسسات فن آوری، کالج های فنی و کالج های منطقه ای در کبک، قرار دارند. کالج های محلی نقش منحصر به فردی را در سیستم آموزشی کانادا بازی می کنند. آنها با کیفیت بالا، برنامه های دانشگاهی جامع و برنامه های کارآفرین محور، ارتباطات صنعتی و فرصت های کارآموزی را فراهم می آورند. کالج های محلی دوره های آکادمیک در هنر و علوم، و نیز آموزش تخصصی حرفه ای و زبان را ارائه می دهند. خود کالج ممکن است یک مدرسه آموزش عمومی باشد و برنامه های مختلفی را در زمینه های گوناگون (مانند بهداشت، تجارت، فن آوری، تجارت، ارتقاء آکادمیک، هنرهای کاربردی و خلاق، خدمات اجتماعی، توریسم و آماده سازی برای دانشگاه) ارائه دهد یا ممکن است یک کالج خاص برای صنعت یا فرهنگ (به عنوان مثال، کالج جنگلداری، هنر و طراحی، عدالت و امنیت عمومی، یا مطالعات بومی) وجود داشته باشد. شما همچنین می توانید گواهینامه خود را از کالج عمومی به موسسات اخذ مدرک لیسانس برای ادامه تحصیل ارائه دهید.

دوره کارشناسی (طول دوره سه تا پنج سال)

دانشجویان در دوره لیسانس تحت عنوان دانشجویان مقطع کارشناسی شناخته می شوند. تکمیل موفقیت آمیز دوره های دبیرستان پیش نیاز پذیرش در مقطع کارشناسی است. مدرک کارشناسی در کانادا به طور معمول به سه یا چهار سال تحصیل تمام وقت نیاز دارد، که بسته به استان و نوع برنامه عمومی یا تخصصی متفاوت است. مدرک لیسانس معمولا درجه بالاتر از تحصیلات دانشگاهی و همچنین سطح بالاتری از موفقیت تحصیلی را نشان می دهد. در برخی از دانشگاه ها یک دوره لیسانس ممکن است شامل یک سال تحصیلی اضافی باشد.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی در کانادا

برای پذیرش در یک موسسه آموزش عالی کانادایی، دانشجویان باید دارای شرایط لازم باشند، چه دانشجوی کارشناسی یا دانشجوی کارشناسی ارشد باشند. بسته به زمینه مطالعات، برنامه ها و سایر عوامل مربوطه، رقابت بین دانشجویان میتواند متفاوت باشد. تفاوت اصلی بین کالج ها و دانشگاه ها این است که اگر به دنبال کار حرفه ای هستید، می توانید در یک کالج ثبت نام کنید، در صورتی که برای تحصیلی حرفه ای برای اینکه به هدف خود برسید، باید به دانشگاه بروید. نمرات دبیرستان در هنگام درخواست ثبت نام در کالج یا دانشگاه در مقایسه با سایر موسسات عالی رتبه 70 درصد از معدل کل و نمره بالای متوسط نیاز است (بعضی از کالج های معتبر به طور متوسط ​​85 درصد و بالاتر نیاز دارند) تا مدارک شما را مورد بررسی قرار دهند.

مؤسسات آموزش عالی دارای تعداد محدودی دانشجو هستند که سالانه در بخش های مختلف پذیرفته می شوند، بنابراین کاملا رقابتی است. دانش آموزان دبیرستانی بیشترین شانس را دارند، زیرا هرآنچه که می دانند تازه است، و از لحاظ روانی و اخلاقی آماده هستند و بسیار مشتاق اند که وارد این موسسات شوند. بنابراین، دو معیار اساسی، یعنی نمره عملکرد دبیرستان و همچنین مهارت های زبان انگلیسی (در اکثر استانها) و یا زبان فرانسوی در استانهایی که زبان آنها فرانسوی است از اهمیت ویژه ای برخورداراست.

اگر رشته اصلی مورد علاقه خود را انتخاب کرده اید، می توانید برای حضور در یک دوره ی عمومی درخواست بدهید و تصمیم گیری درباره ی  یک  رشته ی خاص را به بعد موکول کنید که در هرج و مرج رشته های تحصیلی متنوع و جایگزین میتواند بسیار سودمند و راهگشا باشد. رشته های اصلی شامل علوم اجتماعی، علوم طبیعی، کسب و کار و هنر هستند، اما رشته های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که میتوانید در آن رشته ها تحصیل کنید.

دانشجویان دیپلم بین المللی

اگر شما نگران هستید که آیا دیپلم دبیرستان که در کشور خودتان به دست آورده اید در کانادا قانونی است، نگران نباشید زیرا هر دانش آموز که دارای دیپلم دبیرستان دولتی معتبر از کشور خود است می تواند برای پذیرش در دانشگاه های کانادا اقدام کند. البته سایر درجه های علمی شناخته شده بین المللی در سراسر جهان نیز در کانادا پذیرفته میشوند. دانشگاه های کانادا دیپلم های مطابق با استانداردهای بین المللی را می پذیرند. اگر شما دیپلم IB با نمره بالا داشته باشید می توانید آن را ترجمه کنید و بنابراین تعداد واحدهای دریافتی برای اخذ مدرک دانشگاهی در کانادا را کاهش دهید.

مدرک زبان انگلیسی

اگر میخواهید برای ورود مستقیم به دانشگاهی در کانادا اقدام کنید و زبان مادری شما انگلیسی نیست، باید مدرک زبان انگلیسی خود را ارائه دهید.

نمره تست انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL) رایج ترین مدرک زبان برای دانشگاه های آمریکایی است. نمره آزمون بین المللی زبان انگلیسی (IELTS) رایج ترین مدرک زبان برای دانشگاه های کانادا می باشد. اما اکثر دانشگاه ها هر دو آزمون را به عنوان مدرک توانایی زبان انگلیسی شما می پذیرند که علاوه برآنها آزمون های مهارت زبان در دانشگاه کمبریج مانند C1 Advanced نیز مورد قبول هستند و اطلاعات در مورد این آزمون ها نیز در زیر وجود دارد. شما می توانید آزمونهای TOEFL و IELTS را در مراکز تست زبان در سراسر جهان انجام دهید. نکته بسیار مهم این است که از دانشگاه یا موسسه ای که پذیرش میگیرید مدرک زبان مورد نیاز یرای آن رشته را نیز بیابید. بسته به رشته تحصیلی شما، شرایط ورود برای دانشجویان بین المللی متفاوت خواهد بود.

آنچه در بسیاری از دانشگاه ها و دوره های آموزشی برای شما اتفاق می افتد، این است که بر اساس سطح درک و صلاحیت شما در زبان انگلیسی، پذیرش شما در رشته های خوب کلید خواهد بود. انواع آزمون های استاندارد برای بررسی سطح زبان شما وجود دارد، اما شما همچنین باید با دانشگاه ها و دانشکده ها دقیقا هماهنگ شوید. شما ممکن است حتی نیاز به گذراندن یک آزمون خاص زبان انگلیسی برای گرفتن پذیرش در یک رشته خاص داشته باشید. اگر چنین است دانشگاه یا کالج مورد نظر به شما اعلا م میکند که کارهایی باید انجام دهید تا به درخواست ویزای شما کمک شود.

3   نوع تست زبان عمومی پذیرفته شده وجود دارد که عبارتند از: IELTS, TOEFL, UCLES

 سایر گواهینامه های پذیرفته شده مانند گواهی C1 Advancedو CAE و  C2و CPE, Pearson Test of English و FCE  بعنوان گواهینامه های تایید شده زبان انگلیسی نیز وجود دارند که بسته به نوع رشته و موسسه ای که از آن پذیرش گرفته شده میتوان آنها را ارائه کرد.

حداقل نمرات مورد نیاز برای آزمونهای زبان انگلیسی: یک راهنمایی عمومی این است که به یاد داشته باشید از موسساتی که برای آنها اقدام میکنید، اطلاعات لازم را کسب کنید.

اکثر دانشگاه ها نتیجه آزمون آیلتس 6.5، و نمره TOEFL 92 یا بالاتر و C1 Advanced را قبول می کنند، در حالی که B2 First  شامل الزاماتی برای دوره های پیش نیاز و بعضی مدارک لیسانس می باشد. با این حال، نمره این آزمون میتواند متفاوت باشد؛ گاهی اوقات نیاز به نمره پایین تر است، گاهی اوقات نیاز به نمره بالاتر است.

اقدام برای تحصیل در دانشکده های حقوق کانادا

متقاضیان دانشکده های حقوق در کانادا، چه در دوره کارشناسی و چه در دوره کارشناسی ارشد، باید آزمون استاندارد شده LSAT  را انجام دهند.

آزمون پذیرش دانشکده حقوق (LSAT)

LSAT   یک آزمون استاندارد است که برای پذیرش بیش از 220 عضو شورای پذیرش دانشکده های حقوق (LSAC) در کانادا، آمریکا و استرالیا مورد نیاز است. این آزمون یک معیار استاندارد از مهارت های آموخته شده است که دانشکده های حقوقی می توانند از آن برای ارزیابی متقاضیان استفاده کنند. این آزمون شامل پنج بخش 35 دقیقه ای از سوالات چند گزینه ای است. سه نوع سؤال مختلف در پنج بخش وجود دارد: یک بخش درک مطلب؛ یک بخش استدلال تحلیلی؛ و دو بخش استدلال منطقی و بخش دیگر بعنوان پیش آزمون استفاده می شود. نمره ی این بخش در نمره نهایی LSAT در نظر گرفته نمی شود.

مقیاس نمره برای LSAT بین 120 تا 180 است. یک نمونه 35 دقیقه ای برای سنجش مهارت نوشتن در انتهای آزمون استفاده می شود. این نمونه نوشتن در نمره نهایی تاثیری ندارد، اما یک کپی از آن به تمام دانشکده های حقوق ارسال میشود که شما برای تحصیل در آنها درخواست ارسال می کنید. بسیاری از منابع برای کمک به دانشجویان جهت آماده شدن برای   LSAT  در دسترس است. این منابع شامل آزمون های آماده سازی و دوره های LSAT است که گاهی اوقات تنها یک یا دو هفته طول می کشد. همراه با نمره LSAT متقاضی، پیشینه تحصیلی او نیز نقش مهمی در اخذ پذیرش دارد.

به طور کلی، عملکرد شما در این آزمون نشان دهنده عملکردی است که احتمال دارد در دانشکده حقوق داشته باشید. بنابراین، بسیاری از دانشکده های حقوق در پذیرش های افراد به نمرات آزمون آنها رجوع می کنند. انتخاب دوره نیز می تواند در ارزیابی های پذیرش تفاوت ایجاد کند. متقاضیانی که دوره های دشوار و پیشرفته خود را در مقطع تحصیلی کارشناسی خود گذرانده اند، نسبت به دانشجویانی که دوره های ساده تر یا کمتر پیشرفته را گذرانده اند، بهتر ارزیابی می شوند. هنگامی که درخواست و اسناد مربوط به آن دریافت شدند، بسیاری از دانشکده های حقوقی بطور مقدماتی در مورد وضعیت پذیرش متقاضی داوری خواهند کرد. در این مرحله مقدماتی، بسیاری از دانشکده ها از شاخص پذیرش برای ارزیابی نامزدها استفاده می کنند. این شاخص معمولا ترکیبی از مدارک تحصیلی متقاضی و نمره LSAT است.

فرمول های شاخص برای هر دانشکده حقوق منحصر به فرد است و در بعضی دانشکده ها بیشتر از سایرین مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از دانشکده های حقوق منتظر یک تاریخ مشخص برای پذیرش یا رد درخواست متقاضیان نیستند. در عوض، دانشکده ها آنچه را که به عنوان "فرایند پذیرش مستمر" شناخته می شوند، اجرا می کنند. فرایند پذیرش مستمربه این معنی است که دانشکده برنامه های کاربردی را ارزیابی می کند و نامزدهای پذیرش در دانشکده حقوق را به طور مداوم طی چند ماه، که معمولا در زمستان آغاز میشود و تا نیمه تابستان به پایان میرسد برای پذیرش در لیست انتظار نامزدهای موفق به ترتیب اولویت قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط پذیرش تحصیلی حقوق یا ثبت نام برای LSAT، به وب سایت شورای پذیرش دانشکده حقوق مراجعه کنید یا با دفتر دانشکده ی حقوقی که مایل به شرکت در آن هستید تماس بگیرید.

دو مورد مهم برای دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در کانادا اقدام میکنند وجود دارد که عبارتند از: مهارت زبان و تمکن مالی کافی. هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی در کانادا صحبت می شود و زبان فرانسوی زبان رسمی در سراسر استان کبک است و دانشگاه های کانادایی دوره هایی را در هر دو زبان ارائه می دهند. اگر زبان مادری شما یکی از این دو زبان نیست، ممکن است لازم باشد مدرک تحصیلی در زبان مورد نظر خود را ارائه دهید. شما همچنین باید نشان دهید که پول کافی برای پوشش هزینه های زندگی در طول تحصیلتان را دارید. این مبلغ در حال حاضر در حدود 10000 دلارکانادا است (حدودا 7470 دلار آمریکا) و برای هر سال اقامت شما تعیین شده است اگر شما درخواست تحصیل درکبک را داشته باشید.

در کانادا، مدرک کارشناسی ارشد معمولا به صورت کارشناسی ارشد یا  (MSc) می باشد. دوره های کارشناسی ارشد درکانادا مثل انگلستان، ارائه دهنده ی مدرک کارشناسی ارشد در مقاطع مختلف از جمله کارشناسی ارشد هنر (MFA)، کارشناسی ارشد مهندسی (MEng) و مدرک کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) است. دوره های کارشناسی ارشد در کانادا معمولا بین یک تا دو سال ادامه می یابد (که ممکن است با یک دوره کارآموزی همراه باشد).

در کنار سخنرانی ها و آموزش های سنتی، دوره تحصیلی شما به احتمال زیاد شامل بازدید از سایت، پروژه ها و کارهای گروهی می شود. اکثرا کارشناسی ارشد شامل ارائه یک پایان نامه است (گاهی اوقات با یک پروژه مشاوره ای بسته به موضوع کاری شما جایگزین می شود) که بخش بزرگی از دوره را تشکیل می دهد. سال تحصیلی معمولا در ماه سپتامبر آغاز میشود، اما برخی از دانشگاه ها معمولا چندین دوره پذیرش دانشجو دارند. پس از تعطیلات کریسمس، در آوریل دانشجویان به دانشگاه می گردند و ادامه تحصیل می دهند.

دکترای کانادا

مانند انگلستان، مدرک دکتری در کانادا نیاز به اتمام موفقیت آمیز تحقیق و دفاع از پایان نامه ای دارد که سهم قابل توجهی در پیشرفت دانش در حوزه انتخابی دانشجو را دارد. درجه دکتری معمولا نیاز به دو یا سه سال اقامت دائم دارد، هرچند دوره تکمیلی شامل تحقیق و نوشتن برای تکمیل پایان نامه دکترا ضروری به نظر می رسد. کانادا به عنوان یکی از بزرگترین سیستمهای آموزش عالی در جهان، دارای یک پروسۀ تضمین کیفیت و اعتباربخشی است که برای اطمینان از سطح بین المللی مطالعات به رسمیت شناخته شده است. اکثر موسسات کانادایی عضو  سازمان انجمن های دانشگاه ها و کالج های  کانادا برای تضمین کیفیت هستند. پیوستن به این موسسات هر پنج سال یکبار تجدید می شود. در ساختار کانادا، دانشگاه ها نیز باید در راستای تضمین کیفیت با مقامات استانی یا منطقه ای هماهنگ باشند، بنابراین تضمینی دوگانه به دانشجویان داده می شود. همه نهادها و برنامه ها توسط یک چرخه منظم بررسی توسط مقامات کنترل می شوند. این نهادها به ارزیابی و بررسی دانشگاهها میپردازند و نتایج به دست آمده برای شفاف ساختن اذهان عمومی منتشر میگردد.

کمک هزینه تحصیلی و فارغ التحصیلی

کمک هزینه تحصیلی برای جبران برخی از هزینه های تحصیل در کانادا در دسترس است. بهترین منبع تامین بورسیه، تحصیل در دانشگاه ها و کالج های خصوصی است زیرا بسیاری از آنها انواع مختلفی از بورس تحصیلی ارائه می دهند که هزینۀ تحصیل یا هزینه زندگی را پوشش می دهد و گاهی اوقات هم بسیاری از جوایز صرفا بر اساس شایستگی های علمی اعطا میگردند. دولت کانادا همچنین تعدادی جوایز برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد. کمک هزینه تحصیلی را میتوانید در سایت www.scholarshipscanada.com پیداکنید. تعدادی از بورس های تحصیلی که منابع مالی برای پوشش هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی را فراهم می کنند، توسط انجمن دانشگاه ها و کالج های کانادا اداره می شود.

سایر اطلاعات در مورد دوره دکترا در کانادا

یکی از شرایط اولیه برای شرکت در دوره دکترا، داشتن یک مدرک کارشناسی ارشد است. با این حال، به دانشجویان در شرایط خاص اجازه داده شده است تا به طور مستقیم از دوره لیسانس به دوره دکترا منتقل شوند. دوره دکترا شامل حداقل سه سال و حداکثر تا چهار یا پنج سال تحصیل و تحقیق، و همچنین ارائه پایان نامه است. با این حال، درجه دکتری در کانادا نیز ممکن است در زمینه های خاصی از جمله موسیقی (D.Mus.)، پزشکی (MD) یا حقوق (LLD) اعطا شود. در حرفه هایی مانند پزشکی، حقوق، مطالعات تحصیلی یا اجتماعی، گذراندن یک دوره کارآموزی برای کسب مجوز لازم است.

در حال حاضر مطلبی وجود ندارد